
For hydraulic winching applications, no product performs better than a HORN-DRIVE winch. Powerful hydraulic Motors allow for extended duty. Hardened steel, two-stage Planetary Gear Trains deliver efficient and reliable operation plus fast line speeds. Like their electric cousins, these products comply with world-wide quality and safety standards.
Features
63cc High Performance hydraulic Motor
With 12000 lb Capacity, Great For Trailers, Roll Back Carriers, And Severe Duty Applications.
Spring Applied Disc Brake Designed
To Hold The Full Rated Load.
Two Stage Planetary Gear
Specially designed shape for convenience of installation and good looking.
Application
For Tow Truck, ngineering vehicle, truck, tractors, rollback, skid steer, bobcat, jeep, excavator, atv, utv, suv.
★ 12000 lb hydraulic winch is not uesd for lifting.
SPECIFICATIONS
| Rated line pull | 12000 lbs (5443 kgs) |
| Motor:permanent magnet | 63ml/r |
| Oil flow | 5~40L/min |
| Pressure | 14 |
| Brake | Automatic braking |
| Geartrain | 2-stage planetary gear |
| Gear reduction ratio | 27:1 |
| Clutch | manual |
| Cable(Dia×L) | Ø9mm×24m |
| Drum size(Dia×L) | Ø3.5"×8. 6" (Ø89mm×220mm) |
| Mounting bolt pattern | 10 "×4.5 " (254mm×114.3mm) 4-M12 |
| Net weight | 98lbs(44KG) |
Installation dimensions

PERFORMANCE SPECS (first layer)
| Line pull lbs(kgs) |
Flow G/min(L/min) |
Line speed ft/min(m/min) |
| 0 | 1.3(5.0) | 2.3(0.7) |
| 3000(1361) | 2.6(10.0) | 4.6(1.4) |
| 6000(2722) | 5.3(20.0) | 8.9(2.7) |
| 10000(4536) | 9.2(35.0) | 15.1(4.9) |
| 12000(5443) | 10.6(40.0) | 17.4(5.6) |
Line Pull And Rope Capacity Inlayer(HWN12000)
| Layer of wire rope | Rated line pull lbs(kgs) |
Total rope on drum ft (m) |
| 1 | 12000(5443) | 16.4 (5.0) |
| 2 | 10595(4806) | 37.2(11.3) |
| 3 | 9485(4302) | 60.9(18.6) |
| 4 | 7904(3585) | 83.7(25.5) |
Our Machining Equipment





Hot Tags: 12000 lb hydraulic winch, China 12000 lb hydraulic winch manufacturers, suppliers, factory, 30000 lb hydraulic winch, 6000 lb hydraulic winch, best hydraulic winch, dk2 warrior nh series hydraulic winch, hwn 12000 lb, runva hydraulic winch




